Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Senát USA neschválil žádný z návrhů řešení rozpočtové krize

Americký Senát včera ve dvojím hlasování podle očekávání zamítl návrhy demokratů a republikánů jak ukončit vládní rozpočtovou krizi. Pro schválení bylo zapotřebí aspoň 60 hlasů, přičemž republikáni mají v horní komoře 53 mandátů a demokraté 47. Demokratický návrh tak ke schválení potřeboval hlasy 13 republikánských senátorů, republikánský návrh hlasy sedmi demokratů. V žádném z táborů se ale takové množství přeběhlíků nenašlo, a oba dokumenty tak Senát smetl se stolu.

Americký Senát včera ve dvojím hlasování podle očekávání zamítl návrhy demokratů a republikánů jak ukončit vládní rozpočtovou krizi. Foto: Wikipedie

První návrh, který s podporou Bílého domu připravili republikáni, počítal s financováním zdi na americko-mexické hranici ve výši 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun), jak to požaduje prezident Donald Trump. Financování vládních úřadů by v takovém případě bylo zajištěno do 30. září. Návrh z dílny demokratické opozice předpokládal otevřít vládní účty dočasně do 8. února a využít tuto dobu k diskusi o posílení ostrahy hranic.

Strategické scénáře obou parlamentních stran jsou tak zatím dál zcela opačné. Demokraté chtějí nejdřív obnovit vládní financování, protože pokud by se bez řešení rozpočtové krize začalo jednat o zdi, Trump by podle jejich přesvědčení vypjatou propagandistickou válku vyhrál. Republikáni se zase obávají, že uvolnění vládních účtů by dalo demokratům příliš silný nástroj v debatě o zdi a Bílý dům by se připravil o výhodnou vyjednávací pozici.

Státní zaměstnanci výplaty zase nedostanou

V pátek je v americkém státním sektoru další výplatní den, už druhý od počátku rozpočtové krize. Na výplatních listech 800.000 státních zaměstnanců bude zase nula. V některých sektorech, zejména v letecké dopravě nebo daňové správě, začíná být podle agentury AP situace tíživá. Lidé odmítají pracovat bez mzdy, a to i na pracovištích označovaných za státně důležitá. Stoupá počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Chování státních zaměstnanců, kteří se často úporně snaží vyrovnat s finanční nouzí, se podivil ministr obchodu Willbur Ross. V televizi NBC prohlásil, že nerozumí tomu, proč se někteří lidé, kteří přišli o výplatu, chodí stravovat do ubytoven a azylových domů pro bezdomovce. Mohou si přece v bance snadno půjčit, řekl ministr, který je jedním z nejbohatších členů americké vlády. Jeho jmění odhadla agentura AP na 700 milionů dolarů (16 miliard korun).

Američané: Za krizi může Trump

Podle několika průzkumů veřejného mínění, jejichž výsledky včera publikovala americká média, téměř dvě třetiny Američanů viní z rozpočtového patu Trumpa a jeho republikánské spojence. Podpora prezidenta podle některých průzkumů klesla až na 34 procent.

Co se po hlasování stane dál, se ptá v Kongresu každý, shodují se američtí komentátoři. Vlivný republikánský senátor Roy Blunt soudí, že prezident by měl předložit nové návrhy, ale i demokraté by měli říci, s čím jsou ochotni se spokojit. „Nemůžou přece odmítat všechno,“ řekl Blunt serveru Politico.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika