Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Šéfové MMF a SB varují před rostoucím rizikem globální recese

Riziko, že globální ekonomika sklouzne do recese, se zvyšuje, protože rychlejší inflace nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby, což zpomaluje růst. Řekli to ve společném rozhovoru prezident Světové banky David Malpass a výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová na začátku výročního zasedání obou institucí.

globální krize

Riziko, že globální ekonomika sklouzne do recese, se zvyšuje, protože rychlejší inflace nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby, což zpomaluje růst. Foto: iStock

„Je zde riziko a skutečné nebezpečí světové recese v příštím roce,“ uvedl Malpass. Jako příklad uvedl zpomalující se růst ve vyspělých ekonomikách a oslabování měn mnoha rozvíjejících se zemích. Silný dolar pak oslabuje měny rozvojových zemích a jejich zadlužení se tak zvyšuje a stává se pro ně závažným problémem.

Vyšší náklady na půjčky se podle Georgieové začínají negativně projevovat v růstu. MMF spočítal, že zhruba třetina světové ekonomiky se letos propadne do recese, což znamená, že dvě čtvrtletí za sebou vykáže pokles ekonomiky. Zároveň ale připustila, že bankéři nemohou dopustit, aby se inflace stala „rozjetým vlakem“.

(ČTK)