Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Světová ekonomika
Šéfa Polské národní banky ohrožuje skandál kolem „dvorních dam“

Pozici guvernéra Polské národní banky (NBP) Adama Glapińského ohrožuje skandál kolem jeho dvou blízkých spolupracovnic, které některá polská média nazývají „dvorními dámami“. Glapiński je přítelem Jaroslawa Kaczyńského, předsedy vládnoucího Práva a spravedlnosti (PiS). U jeho politiků panuje nervozita, že voliči by stranu za aféry kolem Glapińského mohli potrestat při podzimních parlamentních volbách.

Podle guvernéra Glapińského se média informující o neobvykle vysokých výdělcích jeho kolegyň vyžívají v „odporné, brutální a sexistické“ kritice dvou matek. Foto: Wikimedia

Server politico.eu připomíná, že polští novináři vypočítali, že šéfka oddělení komunikace a propagace NBP Martyna Wojciechowská si měsíčně vydělá okolo 65.000 zlotých (přes 387.000 korun), což odpovídá třináctinásobku průměrného platu v Polsku.

Média také tvrdí, že Kamila Sukienniková, ředitelka kanceláře guvernéra Glapińského, zasedá v Centrálním depozitáři cenných papírů, ačkoliv pro to nemá potřebnou kvalifikaci. „Je dlouholetou známou Adama Glapińského. V tomto případě jde o dostačující kvalifikaci,“ poznamenal před časem nejmenovaný zdroj portálu wp.pl.

„Veřejnost čeká na konkrétní údaje ohledně výdělků některých lidí v NBP,“ řekl senátor za PiS Jan Maria Jackowski, který je považován za loajálního vůči stranickému šéfovi Kaczyńskému. Vysoké částky, na něž si přijdou blízké spolupracovnice Glapińského, jsou podle něho v rozporu s „dobrou změnou“, jakou národně-konzervativní PiS slíbilo před třemi lety voličům při nástupu k moci poté, co osm let vládla centristická Občanská platforma.

Polský prezident bere o dvě třetiny méně než Wojciechowská

Polský prezident Andrzej Duda, který ve volbách hlavy státu v roce 2015 kandidoval za PiS, tvrdí, že za současnou platovou politiku v NBP odpovídá její bývalý guvernér Marek Belka. Podotkl však, že „jako prezident se netají tím, že (spolupracovnicím Glapińského) závidí“. Na rozdíl od platů v NBP jsou výdělky polského prezidenta veřejně známé. Ročně jde o přibližně 240.000 zlotých, tedy několikanásobně méně než v případě „andílků“ Glapińského. Někdejší šéf NBP Belka připomněl, že platy v NBP jsou vysoké od začátků politické a hospodářské transformace v Polsku a podotkl, že je nelze porovnávat s jinými státními institucemi.

Zástupkyně šéfa personálního oddělení NBP Ewa Raczková na středeční tiskové konferenci prohlásila, že žádný vedoucí oddělení centrální banky nevydělává měsíčně 65.000 zlotých. O kolik v případě „dvorních dam“ Glapińského jde, ale neuvedla. Na otázku ohledně mzdy Wojciechowské i na to, jak se tato absolventka rusko-ukrajinské filologie a žurnalistiky na současný post dostala, odpověděla, že na tento dotaz „není připravená“, a proto ho nezodpoví.

Glapiński rezignovat zřejmě nebude

Podle guvernéra Glapińského se média informující o neobvykle vysokých výdělcích jeho kolegyň vyžívají v „odporné, brutální a sexistické“ kritice dvou matek. Na otázku, zda je možné, že by nedokončil své funkční období na postu šéfa NBP, řekl, že „přírodní katastrofy, klepu na dřevo, ve Varšavě nehrozí“. Nic se podle něho neděje a svět médií je prý vzdálený realitě.

Opoziční Občanská platforma předložila v parlamentu návrh zákona, podle kterého by bylo možné zveřejňovat informace ohledně platů v NBP. Vládní PiS uvedlo, že pokud se neukáže, že návrh má formální nebo právní nedostatky, strana ho jistě podpoří.

Politico připomíná, že nejde o první aféru spojovanou s Glapińským. Loni v listopadu protikorupční policie zatkla jeho chráněnce Marka Chrzanowského, bývalého předsedu úřadu pro regulaci finančního sektoru (KNF) kvůli podezření z úplatkářství.

(ČTK)