Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,30
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Světová ekonomika
Šéf SB varoval před příliš vysokou globální minimální daní

Prezident Světové banky (SB) David Malpass varoval před stanovením globální minimální sazby firemní daně na příliš vysoké úrovni. V rozhovoru s BBC uvedl, že nechce, aby nová pravidla podkopávala schopnost chudých zemí přitahovat investice.

Prezident Světové banky (SB) David Malpass uvedl, že nechce, aby nová pravidla podkopávala schopnost chudých zemí přitahovat investice. Foto: Wikimedia

Malpass za vysokou označil minimální sazbu ve výši 21 procent, pro kterou se vyslovila americká ministryně financí Janet Yellenová. Ta považuje stanovení globální minimální sazby za nezbytný krok k ukončení dlouholetého soupeření, v jehož rámci země snižují daňové zatížení podniků, aby přilákaly investice.

Americký prezident Joe Biden plánuje zvýšení sazby firemní daně ve Spojených státech na 28 procent. Podle Yellenové by zavedení globální minimální daně pomohlo Spojeným státům udržet si i navzdory tomuto zvýšení konkurenceschopnost.

Rozhovory o globální dani vedené v rámci Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se doposud zaměřovaly na sazbu 12,5 procenta. Představitelé jednajících zemí podle BBC ve středu uvedli, že doufají v dosažení globální daňové dohody do poloviny roku.

Evropská komise myšlenku globální minimální daně podporuje, její představitelé se ale ke konkrétní výši sazby odmítli vyjádřit. Některé členské země Evropské unie, například Irsko, nicméně daly najevo, že mají vůči americkému návrhu výhrady, upozorňuje BBC.

(ČTK)