Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Šéf OPEC: Členství Ruska v OPEC+ je zásadní pro úspěch dohody

Členství Ruska ve skupině zvané OPEC+ je pro úspěch dohody o koordinované těžbě životně důležité. Uvedl to nový generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Haísám Ghais v rozhovoru s kuvajtským listem Ar-Raj.

OPEC

Ropa letos stoupla nejvýše od roku 2008. V březnu se dostala nad 139 USD za barel, když USA a Evropa uvalily sankce na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Foto: iStock

OPEC s Ruskem nesoupeří, řekl Gahis. Označil Rusko za velkého, hlavního a velmi vlivného hráče na energetické mapě světa. OPEC+ je aliance, kterou tvoří OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem.

Ghais je kuvajtským odborníkem na ropný trh a poprvé povede zasedání OPEC+ 3. srpna. Očekává se, že skupina na něm zváží zachování těžby na září beze změny, a to navzdory výzvám Spojených států, aby těžbu zvýšila. Podle zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, se nicméně o případném zvýšení těžby bude jednat.

Ghais uvedl, že OPEC neřídí ceny ropy, ale jen praktikuje to, čemu se říká vylaďování poptávky a nabídky na trhu. Současný stav trhu s ropou označil za velmi nestabilní a turbulentní.

Nedávný růst cen ropy podle něj nesouvisí pouze s vývojem mezi Ruskem a Ukrajinou. Vše potvrzuje, že ceny začaly růst postupně a kumulativně ještě před vypuknutím rusko-ukrajinského konfliktu, a to kvůli převládajícímu názoru na trzích, že je nedostatek volných těžebních kapacit, který se ale týká jen několika málo zemí.

Ropa letos stoupla nejvýše od roku 2008. V březnu se dostala nad 139 USD za barel, když USA a Evropa uvalily sankce na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Od té doby se snížily na přibližně 108 USD, protože vysoká inflace a růst úrokových sazeb vyvolávají obavy z recese, která by negativně ovlivnila poptávku.

Na otázku, které faktory ovlivní ceny ropy do konce roku, Ghais uvedl, že nejdůležitějším faktorem zřejmě bude nedostatek investic do průzkumu a těžby. To způsobí růst cen, ale nedá se určit, kam až vystoupá.

(ČTK)