Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Šéf Gazpromu: Velkou část poškozeného plynovodu Nord Stream bude nutné vyměnit

Velkou část poškozeného plynovodu Nord Stream bude nutné vyměnit, řekl šéf ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller. O jeho čtvrtečním rozhovoru v televizi Channel One dnes informovala agentura TASS. Opravy potrubí podle Millera potrvají nejméně rok.

Nord Stream

Značný úsek plynovodu je naplněn vodou, řekl Miller. Jde o stovky kilometrů potrubí, citovala Millera ruská agentura Prime. Foto: Wikimedia

Na třech ze čtyř potrubí, která tvoří podmořské plynovody Nord Stream 1 a 2 vedoucí z Ruska do Evropy, se koncem září našly trhliny. Příčina jejich vzniku se vyšetřuje. Například švédská tajná policie minulý týden uvedla, že prvotní vyšetřování škod v místech úniku plynu posílilo podezření ze sabotáže.

Rusko si tento týden předvolalo diplomaty z Německa, Dánska a Švédska, aby si u nich stěžovalo na to, že Moskva ani Gazprom nebyly přizvány k vyšetřování příčin poškození potrubí.

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová řekla, že její země nebude sdílet výsledky vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream 1 a 2 s ruskými úřady ani s firmou Gazprom. Podle ní je vyšetřování tajné.

(ČTK)