Zlato (oz) / USD
1 837,33
0,54 %
Zlato (oz) / CZK
39 816,40
0,59 %
EUR / USD
1,21
0,12 %
USD / CZK
21,67
0,05 %
Světová ekonomika
Šéf Fedu vítá informace o vakcíně, ale čeká ještě obtížné měsíce

Rostoucí pravděpodobnost účinné vakcíny proti koronaviru je dobrou zprávou pro ekonomiku. Hospodářské vyhlídky však zůstávají nejisté a příští měsíce mohou být obtížné, protože šíření viru pokračuje. Uvedl to podle agentury Reuters šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell na včerejším internetovém fóru Evropské centrální banky (ECB).

Hospodářské vyhlídky však zůstávají nejisté a příští měsíce mohou být obtížné, protože šíření viru pokračuje. Uvedl kto Jerome Powell.

Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech začátkem týdne oznámily, že jejich vakcína na covid-19 je podle počátečních testů účinná z více než 90 procent. To vyvolalo naděje na rychlejší konec pandemie covidu-19 a vedlo k výraznému růstu na akciových trzích.

Šéfka ECB Christine Lagardeová nicméně ve středu varovala před nadměrným optimismem ohledně příznivých ekonomických dopadů vakcíny proti covidu-19. Na fóru uvedla, že ohlášení vakcíny sice znamená, že konec pandemie je na obzoru, ale dodala, že na vyhlášení vítězství je ještě příliš brzy.

„Skutečnost, že byla oznámena vakcína, která je zřejmě účinná z 90 procent a která zřejmě bude schválena začátkem příštího roku, snižuje nejistotu,“ uvedla Lagardeová. „Přes velkou řeku nejistoty nyní vidíme druhý břeh,“ dodala. Poukázala nicméně na přetrvávající nejistotu kolem výroby a distribuce vakcíny.

(ČTK)