Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Šéf Fedu: Rizika jsou vyrovnanější, červnové rozhodnutí o sazbách je nejasné

Stále není jasné, zda bude nutné ve Spojených státech nadále zvyšovat úrokové sazby. Bankéři se snaží vybalancovat nejistotu z dopadu minulého zvýšení nákladů na úvěry a nedávného zpřísnění bankovních úvěrů se skutečností, že inflace se ukazuje obtížně zvladatelná. Na konferenci to řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell.

Jerome Powell
„Čelíme nejistotě ohledně zpoždění účinků našeho dosavadního zpřísňování a ohledně rozsahu zpřísňování úvěrů kvůli nedávnému napětí na bankovním trhu,“ řekl Powell. Foto: Wikimedia

Centrální banka bude nyní podle svého šéfa rozhodovat postupně, zasedání od zasedání. „Čelíme nejistotě ohledně zpoždění účinků našeho dosavadního zpřísňování a ohledně rozsahu zpřísňování úvěrů kvůli nedávnému napětí na bankovním trhu,“ řekl Powell.

Současný výhled dalšího vývoje úroků se tak omezuje na identifikaci faktorů, které bude Fed sledovat při posuzování toho, do jaké míry může být vhodné další zpřísnění měnové politiky, aby se inflace vrátila na dvě procenta. Centrální bankéři tak před svým zasedáním, které se uskuteční 13. a 14. června, zatím neučinili žádné rozhodnutí o tom, do jaké míry bude vhodné další zpřísnění měnové politiky, uvedla agentura Reuters.

Očekávalo se, že Powellovo vystoupení by mohlo ujasnit, jakým směrem se Fed nyní vydá. V nadcházejících týdnech však bankéře čekají ještě důležité údaje o zaměstnanosti a inflaci, které by mohly rozhodnutí ovlivnit. Dopad na rozhodnutí bude mít zřejmě i to, zda se podaří vyřešit patová situace kolem zvýšení dluhového stropu. Pokud by dohoda nebyla schválena a americká ekonomika by se dostala do platební neschopnosti, mohl by být Fed dotlačen k mimořádným krokům.

Na začátku měsíce Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu, od loňského března to bylo desáté zvýšení za sebou. Úroková sazba je nyní v pásmu 5,00 až 5,25 procenta, což většina měnových bankéřů označila za úroveň, na které se pravděpodobně zvyšování úroků zastaví. Prohlášení Fedu po tomto zasedání přineslo možnost, že v červnu úroky zůstanou beze změny, Powell však následně na tiskové konferenci řekl, že to nelze s jistotou říct a že bude potřeba před rozhodnutím sledovat aktuální údaje. Údaje o inflaci, zaměstnanosti a bankovním sektoru však od té doby situaci příliš neobjasnily. Jasně se nevyjadřují ani samotní centrální bankéři.

Ekonomové, včetně těch z Fedu, už dlouho předpovídají, že zvýšení úroků stáhne ekonomiku přinejmenším do mělké recese, pravděpodobně ještě letos. V prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států vzrostl v celoročním přepočtu o 1,1 procenta, což bylo pomaleji, než se čekalo. Ve druhém čtvrtletí tempo růstu podle aktuálních odhadů analytiků zrychlí na 2,9 procenta. Dopad zvyšování sazeb funguje s ročním nebo delším zpožděním, takže dosavadní kroky Fedu se ještě plně do ekonomiky nepromítly.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika