Zlato (oz) / USD
1 905,32
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Scholz: Konec války na Ukrajině je nejlepší cestou k oživení světové ekonomiky

Nejlepším způsobem, jak dosáhnout oživení světové ekonomiky, by bylo ukončení ruské války na Ukrajině, řekl dnes německý kancléř Olaf Scholz na zahájení summitu hlavních světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Podle Scholze jsou na jednání cítit povzbudivé náznaky toho, že se do závěrečného komuniké promítne pasáž o nepřijatelnosti ruské agrese na Ukrajině a použití jaderných zbraní. Informují o tom tiskové agentury.

Olaf Scholz
Scholz zdůraznil, že Putin a jeho stoupenci nesou plnou odpovědnost za obrovské ekonomické a sociální důsledky války, kterým lidé po celém světě čelí každý den. Foto: bundeskanzler.de

„Především bych chtěl ještě jednou velmi jasně říci, že nejúčinnějším způsobem, jak dosáhnout oživení světové ekonomiky, je ukončit válku Ruska proti Ukrajině,“ řekl Scholz. Dodal, že bude pokračovat v rozhovorech s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby nalezl řešení, které by vedlo ke konci konfliktu.

Scholz zdůraznil, že Putin a jeho stoupenci nesou plnou odpovědnost za obrovské ekonomické a sociální důsledky války, kterým lidé po celém světě čelí každý den.

Německý kancléř doufá ve schválení závěrečného komuniké s pasáží, která ruskou invazi na Ukrajinu odsuzuje. Podle agentury DPA se západním státům podařilo ji do prohlášení prosadit a také podle Scholze existují pozitivní náznaky, že bude schválena.

Šéf německé spolkové vlády na summitu znovu varoval Rusko před použitím jaderných zbraní. „Prezident Putin svými nezodpovědnými gesty jaderné hrozby záměrně usiluje o další eskalaci situace,“ řekl Scholz. „Použití jaderných zbraní a jakákoli jejich hrozba jsou a zůstávají nepřípustné: to by mělo být jasným společným signálem tohoto summitu,“ dodal.

Na otázku ohledně rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem Scholz odpověděl: „Stál vedle mě a řekl pár vět, to byl ten rozhovor.“

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika