Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Saúdská Arábie a Rusko prohloubí škrty v dodávkách ropy

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak oznámil, že Rusko v srpnu sníží vývoz ropy o 500 000 barelů denně. Saudská Arábie pak uvedla, že prodlouží dobrovolné snížení těžby ropy o jeden milion barelů denně o další měsíc, tedy do konce srpna. Ceny ropy na zprávy reagovaly růstem, uvedla agentura Reuters. Saúdská Arábie a Rusko jsou největšími vývozci ropy na světě.

ropa
Rusko a Saúdská Arábie přistoupí k dalším krokům, jejichž cílem je zvýšit světové ceny ropy. Foto: iStock

„V rámci snahy o zajištění rovnováhy na trhu s ropou Rusko dobrovolně sníží své dodávky ropy v srpnu o 500.000 barelů denně tím, že o toto množství sníží svůj vývoz na globální trhy,“ řekl Novak. Odmítl však sdělit, zda těžba Ruska klesne o stejný objem jako vývoz.

Ruský vývoz ropy zůstal navzdory západním sankcím vysoký. Rusko se již dříve zavázalo, že od března do konce roku sníží produkci o 500.000 barelů denně na 9,5 milionu barelů denně.

Saúdská Arábie také dodala, že by snížení těžby o jeden milion barelů denně mohla prodloužit i po srpnu. Produkce za srpen by měla činit zhruba devět milionů barelů denně, uvedla státní tisková agentura SPA s odvoláním na zdroj z ministerstva energetiky.

Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán 27. června hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rijád i Moskva se snaží udržet cenu ropy na vysoké úrovni. Cena ropy Brent klesla z loňských 113 dolarů za barel kvůli obavám z ekonomického zpomalení a vysokým dodávkám velkých producentů. V poslední době se pohybuje v rozmezí 70 až 80 dolarů za barel.

Skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem, již zavedla škrty 3,66 milionu barelů denně, což představuje 3,6 procenta celosvětové poptávky. Loni se dohodla na snížení těžby o dva miliony barelů a v dubnu na dobrovolných škrtech 1,66 milionu barelů denně. OPEC+ se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba 40 procenty.

Šéf ruské energetické společnosti Rosněfť minulý měsíc upozornil, že Rusko vyváží mnohem méně ropy ze své produkce ve srovnání s dalšími zeměmi ze skupiny OPEC+. Některé země podle něj vyvážejí až 90 procent své produkce, zatímco Rusko pouze polovinu.

Průměrná cena ruské uralské ropy za prvních šest měsíců činila 52,17 dolaru za barel, uvedlo ruské ministerstvo financí. Před rokem činila 84,09 dolaru za barel.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika