Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Sankcionovaní Rusové mohou na ekonomické fórum v Davosu

Pořadatelé Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu ustoupili od svého rozhodnutí zakázat na této prestižní konferenci účast trojici významných ruských podnikatelů, kteří jsou terčem amerických sankcí. Učinili tak poté, co Moskva pohrozila bojkotem konference. Informoval o tom list Financial Times. Ruská vláda dnes rozhodnutí pořadatelů přivítala.

Ekonomické fórum v Davosu se bude konat od 22. do 25. ledna. Fóra se každoročně účastní řada předních politiků i šéfů velkých firem. Foto: Wikipedie

Podle listopadové zprávy Financial Times pořadatelé WEF upozornili ruské magnáty Olega Děripasku a Viktora Vekselberga i šéfa státní banky VTB Andreje Kostina, že na fóru nejsou vítáni.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv následně varoval, že pokud nebudou moci do Davosu dorazit Děripaska, Vekselberg a Kostin, pak se fóra nezúčastní žádní ruští státní představitelé ani šéfové státních podniků.

Šéf WEF Alois Zwinggi podle listu Financial Times v neděli přivítal, že Rusko do Davosu pošle „vládní delegaci na vysoké úrovni“. „Pokud bude delegace zahrnovat jednotlivce čelící sankcím, budou podniknuta všechna nezbytná opatření k zajištění toho, aby jejich přítomnost byla plně v souladu se současnými právními podmínkami,“ dodal.

Podle zpravodajského serveru The Bell bude účast sankcionovaných ruských podnikatelů podmíněna mimo jiné tím, že se v Davosu vyhnou veškerým doprovodným akcím organizovaným Spojenými státy.

Ekonomické fórum v Davosu se bude konat od 22. do 25. ledna. Fóra se každoročně účastní řada předních politiků i šéfů velkých firem. Mezi účastníky fóra již vícekrát patřili Děripaska, Vekselberg i Kostin.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika