Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Růst průmyslové výroby v EU v prosinci zvolnil, v Česku výroba klesla

Průmyslová výroba v Evropské unii v prosinci podle sezonně přepočtených údajů vzrostla o 0,7 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z listopadové hodnoty 2,6 procenta. Ve svém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Nejhůře si podle předběžných informací vedla Česká republika, kde výroba o 2,9 procenta klesla.

Slabší růst průmyslové výroby registruje také eurozóna. Tam tempo zvolnilo na polovinu, respektive na 1,2 procenta z listopadových 2,4 procenta.

Průmyslová výroba v Evropské unii v prosinci podle sezonně přepočtených údajů vzrostla o 0,7 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z listopadové hodnoty 2,6 procenta. Foto: iStock

V meziročním srovnání průmyslová výroba v EU v prosinci vzrostla o 2,5 procenta, meziroční růst v eurozóně pak dosáhl 1,6 procenta. V průměru se celoroční výroba v EU loni zvýšila o 8,2 procenta a v eurozóně o 7,8 procenta.

Výroba kapitálového zboží se proti listopadu v EU zvýšila o 1,8 procenta a výroba meziproduktů a energií o 0,2 procenta, zatímco výroba spotřebního zboží dlouhodobé spotřeby zůstala beze změn. V eurozóně se výroba kapitálového zboží zvýšila o 2,6 procenta, výroba meziproduktů o 0,5 procenta, avšak výroba spotřebního zboží dlouhodobé spotřeby a energií o 0,3 procenta klesla.

Vedle České republiky pak výroba klesla nejvíce v Rakousku (-1,1 procenta) a v Itálii (-1,0 procenta). Největší růst naopak registruje Irsko (+10,3 procenta), Litva (+6,2 procenta) a Lucembursko (+5,1 procenta).

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika