Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Růst inflace v USA by mohl přetrvat až do poloviny letošního roku, řekl Powell

Růst inflace ve Spojených státech by mohl přetrvat až do poloviny letošního roku, řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Pokud by inflace narůstala i v druhém pololetí, „budeme odpovídajícím způsobem reagovat“, uvedl před bankovním výborem Senátu při slyšení věnovaném jeho opětovnému jmenování do funkce.

Powell dodal, že obnovení cenové stability je „na prvním místě v seznamu priorit Fedu“. Foto: Wikimedia

Centrální banka se nyní podle Powella musí více zaměřit na vysokou inflaci než na plnou zaměstnanost. „Řekl bych, že nyní je to inflace“, která vyžaduje větší pozornost tvůrců měnové politiky, konstatoval s ohledem na to, který ze dvou mandátů Fedu se více vzdálil cíli.

Kongres Fed pověřil dvojím mandátem: centrální banka má provádět měnovou politiku, která podporuje cenovou stabilitu a maximální zaměstnanost. Inflace dosahuje více než dvojnásobku cíle Fedu, zatímco nezaměstnanost se vrátila do blízkosti úrovně před pandemií covidu-19.

Co se týče varianty koronaviru omikron, Powell předpokládá, že bude mít pouze „krátkodobý“ dopad na zaměstnanost a hospodářský růst. Uvedl, že v nejbližší době může kvůli šíření této varianty dojít k pozastavení náboru zaměstnanců. V následujících čtvrtletích by výhled mohl být podle Powella „velmi pozitivní“, protože pandemická situace se zlepší.

(ČTK)