Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Růst francouzské ekonomiky se v prvním čtvrtletí nečekaně zastavil

Růst francouzské ekonomiky se v prvním čtvrtletí nečekaně zastavil, kvůli růstu cen energií a dopadům války na Ukrajině klesly výdaje spotřebitelů. Ve své předběžné zprávě to dnes oznámil místní statistický úřad. Francie má po Německu druhou největší ekonomiku v eurozóně.

Francie

Růst francouzské ekonomiky se v prvním čtvrtletí nečekaně zastavil, kvůli růstu cen energií a dopadům války na Ukrajině klesly výdaje spotřebitelů. Foto: iStock

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že ekonomika vykáže proti předchozím třem měsícům růst o 0,3 procenta. Ve čtvrtletém čtvrtletí vzrostla o 0,8 procenta. V meziročním srovnání tempo růstu HDP zpomalilo na 5,3 z 5,5 procenta ve čtvrtém čtvrtletí.

Výdaje domácností, které se tradičně na růstu francouzské ekonomiky podílejí významnou měrou, klesly o 1,3 procenta. Hlavní příčinou je podle statistiků slábnoucí důvěra spotřebitelů.

Vláda v Paříži sestavila program podpory za 25 miliard eur (asi 613 miliard Kč), aby pomohla mírnit pokles kupní síly obyvatel. Pomoc se z větší části skládá ze zastropování cen plynu a elektřiny.

Pokles kupní síly byl i přes tuto pomoc jedním z hlavních témat prezidentských voleb, které se konaly minulý týden a v nichž současný prezident Emmanuel Macron obhájil mandát i na druhé funkční období. Macron už avizoval, že v létě navrhne další pomoc lidem s nižšími příjmy, včetně zvýšení důchodů.

(ČTK)