Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Světová ekonomika
Růst ekonomiky USA ve 3. kvartálu podle zpřesněných dat zpomalil na 2,1 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 2,1 procenta. Znamená to, že růst největší ekonomiky světa prudce zpomalil, neboť ve druhém čtvrtletí hospodářství zaznamenalo roční vzestup o 6,7 procenta. Oznámilo to americké ministerstvo obchodu. Upřesnilo tak svůj rychlý odhad z konce října, podle kterého růst ve třetím čtvrtletí činil dvě procenta.

Podle ekonomů se očekává, že v celém letošním roce se růst americké ekonomiky bude pohybovat kolem 5,5 procenta. To by znamenalo nejlepší výsledek od roku 1984. Foto: iStock

Ekonomika se ve třetím čtvrtletí potýkala s nárůstem počtu případů koronavirové nákazy a s přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích. Ve čtvrtém čtvrtletí však ekonomové očekávají výrazné oživení, tempo hospodářského růstu by podle některých z nich mohlo přesáhnout osm procent, upozornila agentura AP.

Příznivý vývoj americké ekonomiky signalizují také nejnovější údaje o situaci na pracovním trhu. Ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden klesl o 71.000 na 199.000. Dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 1969.

Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, se ve třetím čtvrtletí zvýšily o 1,7 procenta po nárůstu o 12 procent ve druhém kvartálu. Ministerstvo obchodu v samostatné zprávě uvedlo, že v říjnu meziměsíční růst spotřebitelských výdajů zrychlil na 1,3 procenta ze zářijových 0,6 procenta.

Podle ekonomů se očekává, že v celém letošním roce se růst americké ekonomiky bude pohybovat kolem 5,5 procenta. To by znamenalo nejlepší výsledek od roku 1984. Loni se americká ekonomika v důsledku pandemie propadla o 3,4 procenta, nejvýrazněji od roku 1946.

„Po jednom z nejtvrdších hospodářských šoků posledního století v roce 2020 ukazuje americká ekonomika v roce 2021 jedno z nejrychlejších oživení v moderní historii,“ uvedl ekonom Gregory Daco ze společnosti Oxford Economics.

(ČTK)