Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ruský rubl obnovil pokles, euro oslabuje vůči dolaru

V pondělí se dolar podle agentury Reuters vyšplhal vůči rublu až na rekordní maximum 120 RUB/USD. Euro oslabuje vůči dolaru, kolem 18:30 SEČ ztrácelo zhruba procento na 1,1105 USD. Švýcarský frank se vůči euru vyšplhal až na sedmileté maximum, protože investoři ho kvůli válce na Ukrajině využívají jako bezpečné útočiště.

Ruský rubl obnovil pokles, který na přechodnou dobu zastavila opatření ruských úřadů na podporu domácí měny. Foto: iStock

Včera dopoledne rubl velkou část pondělních ztrát smazal, později však začal opět oslabovat. Podle analytika Neila Jonese ze společnosti Mizuho nyní investoři sledují rubl a na základě jeho vývoje upravují svůj přístup k ostatním měnám. „Rubl je barometr, podle kterého se teď zbytek devizového trhu řídí,“ citovala Jonese agentura Reuters.

Podle analytiků z firmy ING se nyní pozornost devizového trhu soustředí na to, zda sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu začnou mít dopad na dodávky ruských komodit. Investoři rovněž sledují, zda ruská centrální banka přikročí k dalším opatřením na podporu rublu.

Centrální banka již například více než zdvojnásobila svou základní úrokovou sazbu na 20 procent. „Výrazné zvýšení úroků ruskou centrální bankou rubl nestabilizovalo,“ řekl nicméně analytik Piotr Matys ze společnosti In Touch Capital Markets. „Pohyby této měny jsou jasnou známkou toho, že ani takovýto drastický krok není dostatečný ke zlepšení velmi negativního postoje vůči rublu,“ dodal.

(ČTK)