Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruský Gazprom varoval, že pro Evropu bude obtížné doplnit zásobníky plynu

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že pro Evropu bude velmi obtížné doplnit zásobníky plynu. Upozornila rovněž, že v nynější topné sezoně Evropě pomohlo relativně teplé počasí, které se příští zimu nemusí opakovat, informovala agentura Reuters.

zásobníky plynu
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že pro Evropu bude velmi obtížné doplnit zásobníky plynu. Foto: iStock

„Bude to velmi obtížné kvůli politicky motivovaným rozhodnutím směřujícím k odmítání dovozu ruského plynu prostřednictvím plynovodů,“ uvedl Gazprom. Objem plynu dostupného pro evropský trh letos podle firmy výrazně ovlivní globální soupeření o dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG).

Evropská unie loni výrazně investovala do dovozu LNG, aby kompenzovala pokles dodávek z Ruska. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Moskva loni v únoru zahájila útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Dovoz ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů podle údajů Evropské komise v loňském roce činil 62 miliard krychlových metrů. Byl tak o 60 procent nižší, než činil průměr z předchozích pěti let, píše Reuters. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) předpokládá se, že letos tento dovoz klesne na 25 miliard krychlových metrů.

Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) na konci minulého týdne plné zhruba z 56,5 procenta, což odpovídá přibližně 638 terawatthodinám (TWh). Největší zásoby v rámci EU má Německo, a to zhruba 161,5 TWh. Naplněnost německých zásobníků tak činí téměř 65 procent.

V Česku byly zásobníky koncem týdne plné z 54 procent, což představuje téměř 24 TWh. Zásoby by tak podle GIE pokryly více než 26 procent roční spotřeby plynu v ČR. Zásobníky na sousedním Slovensku byly plné z více než 58 procent a obsahovaly téměř 23 TWh. Pokryly by tak téměř 43 procent slovenské roční spotřeby.

Ministři energetiky členských států EU koncem minulého měsíce schválili návrh Evropské komise na prodloužení dobrovolného patnáctiprocentního omezení spotřeby plynu o jeden rok, které má zajistit dostatečné zásoby na příští topnou sezonu.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se loni v srpnu kvůli omezování dodávek z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8200 Kč) za megawatthodinu (MWh). Od té doby však výrazně klesla, kromě relativně teplého počasí v zimních měsících k tomu přispěly také rozsáhlé námořní dodávky LNG. V současnosti se pohybuje mírně nad 40 eury za MWh.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika