Zlato (oz) / USD
1 929,68
0,58 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko po oznámení amerických sankcí snížilo plán půjček

Ruské ministerstvo financí se rozhodlo snížit letošní plán státních půjček, a to výrazněji, než původně předpokládalo. Učinilo tak poté, co Spojené státy oznámily, že od 14. června zakážou americkým finančním institucím účast na primárním trhu s dluhopisy ruské vlády denominovanými v rublech.

Sankce včera měly negativní dopad na ruský rubl a ceny ruských dluhopisů. Foto: iStock

Ministerstvo financí si původně prostřednictvím vládních dluhopisů označovaných jako OFZ plánovalo v letošním roce půjčit 3,7 bilionu rublů (přes bilion Kč). Včera se rozhodlo tento plán snížit o 875 miliard rublů (248 miliard Kč). Dříve přitom zvažovalo redukci o maximálně 700 miliard rublů.

Restrikce týkající se ruských dluhopisů jsou součástí sankcí, které Washington označil za odpověď na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. USA rovněž vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí sankce na několik desítek jednotlivců a firem.

Sankce včera měly negativní dopad na ruský rubl a ceny ruských dluhopisů. Analytici však předpokládají, že z dlouhodobého hlediska nebudou mít na ruské finanční trhy a vládní rozpočet žádný výraznějí vliv.

Ruský ministr financí Anton Siluanov uvedl, že sankce budou pro americké banky znamenat promarněné příležitosti. Předpověděl, že poptávka po ruských státních dluhopisech zůstane vysoká. Dodal, že Rusko nyní pečlivě přezkoumá podmínky na trhu a rozhodne, zda v příštích týdnech nabídne dluhopisy OFZ. Naznačil tak, že ministerstvo by mohlo některé plánované aukce dluhopisů zrušit.

Podíl zahraničních finančních společností mezi držiteli dluhopisů OFZ se již měsíce snižuje. Koncem března sestoupil na 20,2 procenta, tedy na nejnižší úroveň od srpna 2015.

Finanční trhy se podle analytiků na americké sankce již delší dobu připravovaly. Analytik Dmitrij Dolgin upozornil, že restrikce se týkají pouze primárního trhu s dluhopisy, takže americké finanční společnosti nebudou moci nakupovat OFZ přímo od ministerstva financí, ale budou si je moci pořídit od jiných bank na sekundárním trhu.

Ruské státní banky Sberbank a VTB již dříve slíbily, že v případě potřeby nahradí zahraniční investory a pomohou ministerstvu financí umístit dluhopisy na trh.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika