Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ruské akcie urychlily propad, hlavní index odepsal přes 15 procent

Ruské akciové trhy dnes odpoledne urychlily propad, hlavní index moskevské burzy RTS odepisoval více než 15 procent a výrazně oslaboval i rubl. Impulzem k výprodeji se stalo tvrzení Moskvy, že ruská armáda a pohraniční stráž zabily na svém území sabotéry z Ukrajiny, ačkoliv Kyjev to podle médií popřel. Výrazně oslabovaly například akcie finančního ústavu Sberbank a plynárenské společnosti Gazprom.

Ruské akciové trhy dnes odpoledne urychlily propad, hlavní index moskevské burzy RTS odepisoval více než 15 procent a výrazně oslaboval i rubl. Foto: iStock

Index RTS, který je denominovaný v dolarech, krátce před 16:00 SEČ odepisoval téměř 16 procent na 1176 bodů. Od začátku roku tak ztrácí více než 25 procent. Index MOEX, denominovaný v rublech, ztrácel skoro 13 procent na 2979 bodů.

Výprodej se nevyhýbá ani devizovému trhu. Dolar vykazoval k ruské měně růst zhruba o 2,6 procenta na 79,30 rublu a je nejsilnější zhruba za dva roky. Ruské ministerstvo financí kvůli propadu na trzích zrušilo aukci státních dluhopisů, na kterou se chystalo, uvedla agentura Reuters.

„Týden znovu začal závanem křehké naděje na geopolitické frontě,“ uvedli dopoledne analytici společnosti BCS Global Markets. Poukázali tak na chystanou vrcholnou schůzku mezi prezidenty Ruska a Spojených států Vladimira Putina a Joea Bidena a na jednání ministrů zahraničí obou zemí. Ti by měli 24. února dojednat podrobnosti summitu. Situace se ale výrazně zhoršila po odpolední zprávě o sabotérech z Ukrajiny, jak situaci vykresluje Moskva. To podle analytiků zhoršuje i vyhlídky na schůzku Putina s Bidenem.

Zisky tak smazala i většina aktiv považovaných za riziková. Náklady na pojištění ruského dluhu se prudce zvýšily a dostaly se na maximum od roku 2016, ukazují data o vývoji cen takzvaných úvěrových swapů. Od nich se odvíjí i cena pojištění rizika platební neschopnosti států.

„Trhy prudce kolísají, protože tady pořád vládne nejistota,“ řekl Cristian Maggio z makléřské společnosti TD Securities v Londýně. „V případě ozbrojeného konfliktu ceny ruských aktiv klesnou ještě výrazně víc než teď,“ citovala jej agentura Bloomberg.

Agentura Interfax informovala, že ruská armáda zabila pět ukrajinských sabotérů a zničila dvě ukrajinská bojová vozidla, která překročila hranici a v Rostovské oblasti se dostala na ruské území. Kyjev ale tvrdí, že na východě Ukrajiny žádná bojová vozidla nemá. Ukrajinští separatisté předtím uvedli, že z Ruska potřebují vojenskou, finanční a morální podporu, informuje Interfax, který se odvolává na představitele milicí samozvané doněcké republiky Eduarda Basurina. Moskva nadále popírá, že plánuje napadení Ukrajiny. Spojené státy a jejich spojenci to ale zpochybňují.

(ČTK)