Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ruská vláda plánuje v září nabídnout investorům dluhopisy za 40 miliard rublů

Ruská vláda se tento měsíc chystá nabídnout investorům státní dluhopisy za 40 miliard rublů (zhruba 16 miliard Kč). Oznámilo to dnes ruské ministerstvo financí. Náměstek ruského ministra financí Timur Maksimov už minulý týden avizoval, že vláda si v září po sedmiměsíční přestávce ve vydávání státních dluhopisů plánuje vypůjčit peníze na domácím dluhopisovém trhu.

rubl

Ruská vláda se tento měsíc chystá nabídnout investorům státní dluhopisy za 40 miliard rublů (zhruba 16 miliard Kč). Foto: Pixabay

Aukce dluhopisů se podle ministerstva budou konat 14., 21. a 28. září. Ruská vláda vydávání státních dluhopisů OFZ, které používá ke krytí rozpočtových deficitů, přerušila letos v únoru, několik týdnů před zahájením invaze na Ukrajinu. Kvůli té se Rusko stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany západních zemí.

Prezident Vladimir Putin minulý týden předpověděl, že Rusko v letošním roce vykáže rozpočtový přebytek, který by měl činit asi půl bilionu rublů (zhruba 200 miliard Kč). V dubnu Moskva ještě předpokládala, že letos vykáže deficit, který odhadovala na 1,6 bilionu rublů. Uváděla také, že k jeho financování využije peníze ze státního fondu, uvedla agentura Reuters.

Maksimov minulý týden upozornil, že budoucí plány ministerstva financí ohledně výpůjček budou záviset na nové podobě rozpočtových pravidel, která by mohla ruská vláda brzy představit. Tato pravidla určují, jak velká část příjmů státu z vývozu ropy a plynu se využívá ke krytí každodenních vládních výdajů a jak velká část směřuje do státního fondu. Platnost dosavadních pravidel byla začátkem letošního roku pozastavena a Putin vládě nařídil vypracovat jejich novou podobu, která by lépe vyhovovala nové finanční situaci Ruska.

(ČTK)