Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,3 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 4,3 procenta po prudkém růstu o 10,5 procenta ve druhém kvartálu. Ve své předběžné zprávě to uvedl ruský statistický úřad. Ruská ekonomika tak dál oživuje po poklesu zapříčiněném pandemií covidu-19.

Ve srovnání se třetím čtvrtletím roku 2019 se ekonomika zvýšila o 0,7 procenta. Růst ve druhém kvartálu, tedy rok poté, co plošná uzávěra utlumila ekonomickou aktivitu, byl nejsilnější od roku 2000. Foto: iStock

Ruská ekonomika se tak už vrátila na úroveň před pandemií. Zásluhu na tom mají především vyšší ceny surovin. Na životní úrovni a situaci v některých sektorech se ale oživení plně neprojevilo vinou slabého rublu a vysoké inflace.

Loni se ruská ekonomika snížila o tři procenta. Byl to její nejprudší propad za 11 let.

Míra inflace v Rusku zůstává velmi vysoká. Na začátku listopadu vystoupila na 8,14 procenta, tedy výrazně nad základní úrokovou sazbou centrální banky, která činí 7,5 procenta, a nad inflační cíl banky, což jsou čtyři procenta.

Ruská centrální banka letos zvedla základní úrokovou sazbu šestkrát. Podle agentury Reuters je pravděpodobné, že ji znovu zvýší příští měsíc.

 

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika