Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ruská ekonomika v září klesla meziročně o pět procent

Ruská ekonomika v září klesla meziročně o pět procent. To je o něco horší výkon, než v předchozím měsíci, kdy se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o čtyři procenta. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo hospodářství. Ve třetím čtvrtletí pak ekonomika podle ministerstva klesla meziročně o 4,4 procenta.

Rusko

Západní sankce po ruské invazi na Ukrajinu uvrhly zemi do recese. Foto: iStock

Západní sankce po ruské invazi na Ukrajinu uvrhly zemi do recese. Moskva ale tvrdí, že západní státy nedokážou ruskou ekonomiku zničit.

Na začátku letošního roku ekonomové předpovídali dvouciferný procentní pokles ekonomiky. Ministerstvo hospodářství však dnes uvedlo, že země by za celý rok měla vykázat pokles jen o 2,9 procenta. Zářijový výrazný propad byl podle ministerstva způsoben srovnáním s vysokým údajem ve stejném měsíci loňského roku.

Ruská centrální banka koncem minulého měsíce zlepšila svoji prognózu vývoje HDP na letošní rok. Nyní čeká pokles o tři až 3,5 procenta místo čtyř až šesti procent. Koncem dubna centrální banka očekávala letos pokles ekonomiky o osm až deset procent. HDP se má snížit i příští rok, k růstu se vrátí až v letech 2024-2025.

(ČTK)