Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,30
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Světová ekonomika
Ruská ekonomika může podle ratingových agentur odolat i nejnovějším sankcím

Ruská ekonomika je schopná odolat i nejnovějším ekonomickým sankcím. Otevřeny ale zůstávají dveře k uvalení dalších opatření týkajících se státního dluhu, což by mohlo přinést sankce s větším dopadem. Uvedly to mezinárodní ratingové agentury.

Ratingová agentura Fitch Ratings nevěří, že tato opatření podkopají makroekonomickou a finanční stabilitu Ruska nebo že naruší splácení dluhu. Foto: iStock

Ruská ekonomika je schopná odolat i nejnovějším ekonomickým sankcím. Otevřeny ale zůstávají dveře k uvalení dalších opatření týkajících se státního dluhu, což by mohlo přinést sankce s větším dopadem. Uvedly to včera mezinárodní ratingové agentury.

Americká vláda minulý týden zavedla sankce na několik desítek jednotlivců a firem, vyhostila ruské diplomaty a zakázala americkým finančním institucím nakupovat na primárním trhu státní dluhopisy denominované v rublech. Spojené státy rovněž varovaly, že mohou přijít i s dalšími tresty.

Ratingová agentura Fitch Ratings nevěří, že tato opatření podkopají makroekonomickou a finanční stabilitu Ruska nebo že naruší splácení dluhu. Varovala však, že sankce zůstávají hlavním rizikem pro úvěrový profil Ruska.

Sankce z minulého týdne se zaměřily na údajné zásahy Ruska do amerických voleb, kybernetické útoky, šikanu na Ukrajině a další akce. Objevily se však nové hrozby, včetně zhoršujícího se zdravotního stavu kritika Kremlu Alexeje Navalného a diplomatický spor s Českou republikou kvůli výbuchu munice ve skladu ve Vrběticích z roku 2014. Ukrajina vyzvala členské země EU, aby zavedly vůči Rusku nové sankce. Pokud by se sankce zaměřily na hlavní cesty financování, může to mít pro Moskvu dalekosáhlé následky.

Agentura Moody’s uvádí, že jen malá potřeba půjček sníží negativní dopad toho, že se ruské vládě zúžily možnosti financování. Zvýší se však už tak vysoká závislost na domácích půjčkách. Cizinci nyní vlastní nejméně ruských státních dluhopisů za šest let. „Vzhledem k tomu, že sankce budou mít vliv na možnosti financování, domácí i zahraniční investiční aktivita zřejmě zůstanou významně nižší, než by byly v případě, že by sankce nebyly zavedeny. To komplikuje přání vlády zvýšit dlouhodobý růstový potenciál země a životní úroveň,“ uvedla Moody’s.

Také agentura Standard & Poor’s poznamenává, že poslední sankce omezující nákupy ruských státních dluhopisů nebudou mít zásadní vliv na financování ruského rozpočtu, ani nenaruší finanční trhy země. Obávají se však rizika, že USA zavedou v dalších letech sankce na další ruský dluh. Nejistota kolem načasování a podoby budoucích sankcí by mohla ve střednědobém výhledu ohrozit investice v Rusku.

V pátek zasedá měnový výbor ruské centrální banky. Analytici podle agentury Reuters očekávají, že kvůli vysoké inflaci a zvýšeným geopolitickým rizikům banka zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt nebo o půl procentního bodu. Nutnost zvýšení úroků vzrostla kvůli poklesu kurzu rublu v reakci na novou vlnu sankcí a protože inflace zatím nevykazuje známky zpomalení.

(ČTK)