Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruská ekonomika loni klesla o 3,1 procenta, nejvíce za desetiletí

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v loňském roce kvůli pandemii covidu-19 snížil o 3,1 procenta. Zaznamenal tak nejprudší pokles za více než deset let. Vyplývá to podle agentury Reuters z prvního odhadu, který včera zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat.

Pokles ruské ekonomiky byl nicméně mírnější, než se předpokládalo. Foto: iStock

Analytici v anketě agentury Reuters koncem loňského roku předpovídali propad o 3,7 procenta a poslední prognóza ruského ministerstva hospodářství pokles odhadovala na 3,9 procenta.

Rosstat uvedl, že loňský hospodářský pokles „souvisel s restriktivními opatřeními zavedenými v rámci boje proti koronaviru a s poklesem světové poptávky po zdrojích energie“. Ještě začátkem loňského roku přitom ruské ministerstvo hospodářství předpovídalo, že HDP se zvýší o 1,9 procenta po předloňském dvouprocentním nárůstu.

Výraznější pokles než loni zažila ruská ekonomika naposledy v roce 2009, kdy se HDP v důsledku globální finanční krize propadl o 7,8 procenta. V letošním roce počítá ruské ministerstvo hospodářství s návratem k růstu, jehož tempo odhaduje na 3,3 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika