Zlato (oz) / USD
1 978,99
0,06 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruská centrální banka zachrání soukromou Otkritie

Ruská centrální banka zachrání problémovou banku Otkritie, která je jednou z největších soukromých bank v zemi. Centrální banka včera v prohlášení uvedla, že plánuje stát se hlavním investorem soukromé banky a její současní majitelé a členové nejvyššího vedení budou spolupracovat s regulátorem. Fungování Otkritie rozhodnutí nijak neovlivní, uvádí se v prohlášení.

Ruská centrální banka zachrání problémovou banku Otkritie, jednu z největších soukromých bank v zemi. Foto: Shutterstock

Otkritie je jednou z několika bank, kterým klesla likvidita poté, co centrální banka odebrala licenci bance Yugra. V posledních měsících také zažívá obrovský odliv vkladů kvůli obavám o kvalitu jejího úvěrového portfolia. To vyvolalo obavy trhu o stabilitu ruského bankovního sektoru. Tyto obavy zřejmě posílí také záchrana banky, která přinese i otázky o tom, zda další velké banky nemají podobné problémy a jak centrální banka dohlíží na sektor, napsala agentura Reuters.

Centrální banka chce na záchranu Otkritie použít fond zřízený kvůli očištění bank od toxického majetku. Neupřesnila zatím, jak velký podíl v Otkritie převezme. V současnosti vlastní podíl 65 procent procent v bance holding Otkritie, mezi jehož akcionáře patří skupina podnikatelů a vedoucích pracovníků z firem jako Lukoil, banka VTB či z vedení Otkritie.

Budou omezena práva akcionářů

První náměstek guvernérky centrální banky Dmitrij Tulin uvedl, že bude trvat šest až osm měsíců, než se za pomoci centrální banky podaří obnovit finanční zdraví Otkritie. V první fázi záchrany, která by měla trvat tři měsíce, budou omezena práva akcionářů a jejich podíl klesne na nejvýše 25 procent. Po druhé fázi záchrany, která má trvat tři až pět měsíců, by mohli současní akcionáři banky zcela přijít o svá vlastnická práva, pokud zůstane kapitál banky negativní.

Centrální banka rovněž neuvedla, kolik jí bude záchrana Otkritie stát. Doposud nejdražší byla záchrana Bank of Moscow v roce 2011, páté největší banky podle majetku v té době, za kterou centrální banka utratila 395 miliard rublů (146 miliard Kč).

Více než 300 zavřených bank

Centrální banka za poslední čtyři roky zavřela více než 300 bank, převážně malých ústavů, o kterých se domnívá, že jsou rizikem pro finanční systém. V zemi stále působí kolem 500 bank. Otkritie je však považována ruskou centrální bankou za systémově důležitou. Podle agentury Interfax je podle majetku sedmou největší bankou v zemi a největší soukromou bankou.

Bance Otkritie za poslední dva měsíce klesly vklady o více než čtvrtinu, některé ratingové agentury, včetně ruské ACRA, oznámily, že přezkoumávají možné snížení ratingu banky. Otkritie je však také největší ruskou bankou, která má napojení na zahraniční kapitálové trhy. Ruské státní banky kvůli sankcím tento přístup nemají, upozornil server globalcapital.com.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika