Zlato (oz) / USD
1 754,50
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 943,93
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
21,63
0,00 %
Světová ekonomika
Ruská centrální banka výrazně zvýšila úroky, snaží se tlumit inflaci

Ruská centrální banka ve snaze tlumit inflaci dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 6,50 procenta. Přikročila tím k nejvýraznějšímu zvýšení úroků od roku 2014. Banka rovněž oznámila, že ruská ekonomika podle jejích odhadů dosáhla ve druhém čtvrtletí úrovně z období před příchodem pandemie covidu-19. Zlepšila také odhad růstu ekonomiky na letošní rok.

Cílem zvýšení hlavní úrokové sazby je podle banky omezit inflační rizika a vrátit inflaci ke stanovenému čtyřprocentnímu cíli. V červnu meziroční růst cen v Rusku zrychlil na 6,5 procenta z květnových šesti procent. Foto: iStock

Dnešní zvýšení klíčové sazby je v souladu s očekáváním analytiků. Centrální banka už v červnu tuto sazbu zvýšila o půl procentního bodu. V dnešním prohlášení nevyloučila, že v budoucnu přikročí k dalšímu zvýšení. Příští zasedání se koná 10. září.

„Pokud se bude situace vyvíjet v souladu se základní prognózu, zváží centrální banka potřebu dalšího zvýšení klíčové sazby na příštích zasedáních,“ uvedla centrální banka.

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska by se měl podle nových prognóz centrální banky v letošním roce zvýšit o čtyři až 4,5 procenta. Dříve banka letošní růst odhadovala na tři až čtyři procenta, připomíná agentura Reuters.

(ČTK)