Zlato (oz) / USD
1 945,09
1,69 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruská centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na pět procent

Ruská centrální banka dnes překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na pět procent. Letos je to už druhé zvýšení, je ale výraznější, než se čekalo.

Ruská centrální banka loni úrokové sazby snižovala, naposledy v červenci. Foto: Wikimedia

Centrální banka tak chce potlačit vysokou inflaci zapříčiněnou slabým rublem a geopolitickými riziky. Bank Rossiji, jak zní oficiální název ruské centrální banky, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Dodala, že další zvýšení úroků může následovat.

O čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta zvýšila centrální banka základní sazbu z rekordního minima v březnu a už tehdy naznačila, že by mohla ve zvyšování pokračovat. Analytici v anketě agentury Reuters ale očekávali, že dnes banka základní úrok zvýší jen o čtvrt procentního bodu.

Centrální banka také zvýšila výhled růstu inflace na letošní rok na 4,7 až 5,2 procenta. Odhaduje přitom, že ke stanovenému čtyřprocentnímu cíli se inflace vrátí v polovině příštího roku, což je později, než dosud předpokládala. V březnu inflace v Rusku zrychlila na 5,8 procenta, a byla tak nejvýše od roku 2016.

Rubl dnes vystoupal na měsíční maximum k dolaru, a to ještě před oznámením o výraznějším zvýšení základního úroku. Přispěla k tomu zpráva, že Moskva stahuje své vojenské jednotky z hranic s Ukrajinou a z Krymu. Dolar k rublu krátce před 14:00 SELČ odepisoval 0,9 procenta na 74,83 RUB, euro k rublu pak ztrácelo půl procenta na 90,24 rublu a bylo nejslabší za více než dva týdny.

„Geopolitické napětí se výrazně zmírnilo, což podporuje rizikovější obchody,“ uvedla makléřská společnost BCS. I tak ale geopolitika rubl silně oslabuje – začátkem loňského roku se při podobných cenách ropy jako nyní dolar prodával jen za 61 až 62 rublů.

Ruská centrální banka loni úrokové sazby snižovala, naposledy v červenci. Ekonomiku silně zasáhl propad cen ropy, což je pro Rusko hlavní vývozní komodita, výnosy z jejíhož prodeje do značné míry plní státní pokladnu a určují kurz rublu. Ekonomiku také nepříznivě ovlivnila koronavirová pandemie, letos je ale hospodářství už na cestě k zotavení.

Příští zasedání centrální banky je plánováno na 11. června.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika