Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Světová ekonomika
Ruská centrální banka popáté v letošním roce zvýšila úrokové sazby

Měnový výbor ruské centrální banky dnes zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Banka přistoupila ke zvýšení nákladů na úvěry v letošním roce již popáté kvůli trvale vysoké inflaci. V prohlášení zveřejněném na závěr zasedání výboru banka také naznačila, že by úroky mohly dále růst.

Většina analytiků dotazovaných agenturou Reuters růst základní úrokové sazby očekávala. Někteří však předpokládali zvýšení až o půl procentního bodu, když v červenci stouply až o jeden procentní bod. Foto: iStock

„Pokud se bude situace vyvíjet v souladu se základní prognózou, ponechává centrální banka otevřenou možnost dalšího zvýšení základní sazby na příštích zasedáních,“ uvádí se v prohlášení. „Rovnováha rizik zůstává výrazně posunuta směrem k proinflačním.“

Centrální banka upozornila, že inflace k 6. září činila 6,74 procenta. Je však na dobré cestě k tomu, aby se příští rok vrátila na úroveň čtyř až 4,5 procenta. Cílem centrální banky je udržet inflaci na úrovni čtyř procent. Letos se má podle ní koncem roku inflace pohybovat v rozmezí 5,7 procenta až 6,2 procenta.

Vysoká inflace snižuje životní úroveň a je jedním z hlavních obav domácností. Tento měsíc se v Rusku konají parlamentní volby, v nichž podle všeobecného očekávání udrží dominantní postavení vládnoucí strana Jednotné Rusko. Vyšší úrokové sazby pomáhají krotit spotřebitelskou inflaci tím, že zvyšují náklady na úvěry, což snižuje atraktivitu půjček, a naopak zvyšují atraktivitu bankovních vkladů.

Vyšší sazby jsou také podporou pro rubl. Očekávání, že cyklus zvyšování úroků je blízko konce a v určitém okamžiku se obrátí, by pak mohlo podnítit příliv zahraničních financí do ruských státních dluhopisů.

Další zasedání měnového výboru ruské centrální banky se uskuteční 22. října, napsala agentura Reuters.

(ČTK)