Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ruská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 20 procentech

Ruská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na 20 procentech. Vysoká sazba na pozadí výrazných změny vnějších podmínek udržela finanční stabilitu a zabránila nekontrolovanému růstu cen, uvedla banka ve svém sdělení.

rubl

Centrální banka zvýšila základní úrok z 9,5 procenta na 20 procent na mimořádném zasedání 28. února, a to v reakci na propad kurzu rublu v důsledku západních sankcí za napadení Ukrajiny. Foto: iStock

Tradiční tisková konference šéfky centrální banky, na které podle agentury Reuters nebudou smět být pokládány dotazy, byla dnes odložena o dvě hodiny. Důvod zpoždění banka neupřesnila.

Ruská ekonomika vstupuje do fáze rozsáhlé strukturální transformace, kterou bude provázet dočasné, ale nevyhnutelné období zvýšené inflace, související především s úpravami cen široké škály zboží a služeb, uvedla banka. Zdůraznila, že měnová politika je nastavena tak, aby umožnila postupné přizpůsobení ekonomiky novým podmínkám a návrat roční inflace na čtyři procenta v roce 2024. V příštích čtvrtletích bude ruská ekonomika oslabovat, dodala centrální banka.

Nabiullinová měla ve funkci končit v červnu, ale prezident Vladimir Putin jí navrhl prodloužení mandátu. Centrální banka zvýšila základní úrok z 9,5 procenta na 20 procent na mimořádném zasedání 28. února, a to v reakci na propad kurzu rublu v důsledku západních sankcí za napadení Ukrajiny.

Další zasedání centrální banky, které bude rozhodovat o úrokových sazbách, je plánováno na 29. dubna.

(ČTK)