Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruská centrální banka podle očekávání nechala úroky na 7,5 procenta

Ruská centrální banka dnes podle očekávání nechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 7,50 procenta. V prohlášení však dodala, že inflační rizika se zvyšují, a naznačila možnost zvýšení úroků na nadcházejících zasedáních.

procento
Ruská centrální banka dnes podle očekávání nechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 7,50 procenta. Foto: iStock

Centrální banka po invazi ruských vojsk na Ukrajinu loni koncem února zvýšila základní sazbu na 20 procent. Postupně však toto mimořádné opatření zmírnila a od září drží úroky na stabilní úrovni. To je za více než sedm let nejdelší období, ve kterém svou měnovou politiku nezměnila, upozornila agentura Bloomberg.

Inflace v Rusku se loni vyšplhala na nejvyšší hodnotu za více než 20 let. V posledních měsících však inflace zpomalila pod čtyřprocentní cíl centrální banky, přispěl k tomu však hlavně mimořádně vysoký loňský srovnávací údaj. Očekává se, že inflace se opět zvýší.

Bank Rossiji předpokládá, že inflace na konci roku dosáhne 4,5 až 6,5 procenta, příští rok by se měla vrátit ke čtyřprocentnímu cíli. Bank Rossiji je oficiální název ruské centrální banky.

„Vzhledem k postupně rostoucím inflačním tlakům ponechává ruská centrální banka otevřenou možnost zvýšení základní sazby na svých příštích zasedáních s cílem stabilizovat inflaci v roce 2024 a dále poblíž čtyř procent,“ uvádí se ve sdělení ruské měnové autority.

Dnešní rozhodnutí bylo v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters. Příští zasedání měnového výboru se uskuteční 21. července.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika