Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Rubl kolísá, trh vyhodnocuje informace kolem platební neschopnosti Ruska

Trh vyhodnocuje informace, že někteří držitelé ruských dluhopisů nedostali platbu úroku, protože západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu Moskvě znemožňují platbu řádně dokončit. Rusko se tak ocitá ve vynucené platební neschopnosti.

rubl

Ruská měna zahájila týden mírným poklesem, který ale později smazala a začala růst. Vůči dolaru se tak dál drží blízko nejvyšších hodnot za sedm let. Foto: iStock

Dolar se dopoledne v Moskvě prodával zhruba za 53,20 rublu, a vykazoval tak proti pátku pokles o 0,7 procenta. Euro stálo asi 56,10 rublu a vykazovalo pokles přibližně o dvě procenta. Na kurz rublu mají ale značný vliv administrativní opatření Kremlu zavedená po západních sankcích. Kurz tak podle analytiků neodráží reálnou hodnotu, kterou byl měl, pokud by rubl zůstal volně směnitelný.

V neděli večer skončila 30denní lhůta, ve které měli mít držitelé ruských eurobondů na účtech úroky zhruba za 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč). Rusko peníze uhradilo, ale kvůli západním sankcím nemohla být platba dokončena. Podle Kremlu není důvod, aby bylo Rusko označeno za zemi v platební neschopnosti, protože Moskva peníze má a je také ochotna platit podle dohodnutých pravidel.

Autoritou, která může vyhlásit, zda je země v platební neschopnosti, je Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA). To už asi před měsícem uvedlo, že Rusko nesplnilo své závazky vůči věřitelům, protože neuhradilo úroky z jiných dluhopisů. Oficiálně vyhlásit, že je Rusko v platební neschopnosti, mohou také ratingové agentury, které ale kvůli západním sankcím musely přestat rating k ruskému dluhu poskytovat.

Analytici neočekávají, že vynucená platební neschopnost Ruska něco změní. Ceny ruských dluhopisů totiž výrazně klesly už po únorové invazi. Moskva si teď na západních trzích nemůže další peníze půjčovat, žádné ale teď ani nepotřebuje. Rusko má stále značné příjmy z prodeje nerostných surovin, zejména ropy a zemního plynu.

„Vzhledem k tomu, že ekonomika i trhy škodu již utrpěly, platební neschopnost je teď spíš jen symbolická záležitost. Pro lidi v Rusku, kteří už se potýkají s dvoucifernou inflací a nejhorším hospodářským propadem za mnoho let, to sotva něco znamená,“ uvedla agentura Bloomberg.

(ČTK)