Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Rubl je kvůli obavám z eskalace konfliktu na Ukrajině pod tříměsíčním minimem

Rubl je kvůli obavám z další eskalace konfliktu na Ukrajině pod tříměsíčním minimem. Na dolar ruská měna kolem 16:00 SELČ ztrácela 2,1 procenta na 64,03 RUB, a byla tak nejslabší od 7. července.

rubl

Rubl je kvůli obavám z další eskalace konfliktu na Ukrajině pod tříměsíčním minimem. Foto: iStock

K euru rubl ve stejnou dobu odepisoval 2,5 procenta, když se jedno euro prodávalo za 62,95 RUB. Pod hranici 63 rublů za euro se rubl dostal poprvé od 11. srpna.

„Během seance očekáváme pokračující tlak na rubl na pozadí nižší nabídky zahraniční měny ze strany exportérů,“ uvedl analytik Bogdan Zvarich ze společnosti Banki.ru. Analytik státní Promsvyazbank Jevgenij Loktjuchov vysvětluje propad rublu eskalací situace na ukrajinské frontě a poklesem cen ropy.

Rubl podpořily od doby, kdy byly uvaleny západní sankce za ruské kroky na Ukrajině a firmy houfně opouštěly ruský trh, kontroly kapitálu a kolaps dovozu. Ruskou ekonomiku už poškozují západní sankce. Nyní hrozí, že vojenská mobilizace vyhlášená prezidentem Vladimirem Putinem podkope produktivitu, poptávku a oživení hospodářství, napsala agentura Reuters.

(ČTK)