Zlato (oz) / USD
1 285,68
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
29 690,22
0,26 %
EUR / USD
1,12
0,16 %
USD / CZK
23,09
0,19 %
Světová ekonomika
Rubl i ruské akcie klesají, dolů je tlačí obavy ze sankcí

Ruský rubl včera na trhu sestoupil do blízkosti téměř dvouletého minima a dolů zamířily i ceny ruských akcií a dluhopisů. Investoři tak reagovali na zprávu listu Kommersant o možných dopadech amerického návrhu zákona, který zostřuje sankce proti Rusku. Dolar tak přechodně vystoupil až nad 65 rublů.

Ruský rubl včera na trhu sestoupil do blízkosti téměř dvouletého minima a dolů zamířily i ceny ruských akcií a dluhopisů. Foto: iStock

Američtí senátoři předložili návrh zákona minulý týden, reakce ruského finančního trhu tehdy nicméně byla pouze mírná. Včera ale investory znepokojily informace zveřejněné v Kommersantu, podle nichž by zákon mohl omezit aktivity předních ruských bank v USA a přinést restrikce u investic do ruských státních dluhopisů.

Dolar tak vystoupil až nad 65 rublů, zatímco euro se dostalo nad 75 rublů. Na krátkou dobu se rubl vůči dolaru dostal nejníže od letošního dubna a do blízkosti minima z listopadu 2016. „Rubl zasáhlo téma sankcí,“ řekl podle agentury Reuters jeden z obchodníků.

Vyhlídky na schválení nových amerických sankcí jsou ale nejisté. „Stále je dost nepravděpodobné, že se ten návrh stane zákonem. Vzhledem k tomuto předpokladu bych neočekávala žádný výraznější výprodej rublů,“ poznamenala analytička Phoenix Kalenová ze společnosti Société Générale.

Cena akcií největší ruské banky Sberbank se po zprávě listu Kommersant propadla o více než čtyři procenta a pohybovala se na nejnižší úrovni od poloviny dubna. Dolů zamířily také akcie druhé největší ruské banky VTB, které ztratily přes dvě procenta.

(ČTK)