Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ropa zlevňuje, na trhu přetrvávají obavy o poptávku

Ceny ropy se snižují. Na trhu přetrvávají obavy z negativních dopadů zpřísňování měnové politiky na ekonomiku a na poptávku po pohonných hmotách. Cena severomořské ropy Brent kolem 18:00 SELČ vykazovala pokles o zhruba 0,4 procenta na 111,27 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř 0,7 procenta na 105,49 dolaru za barel.

těžba, ropa

Ceny ropy v poslední době tlačí vzhůru sankce západních zemí na Rusko, jejichž terčem je mimo jiné ruský vývoz ropy. Foto: iStock

„Na trzích zavládly obavy z recese, jde ale spíše o pokles optimismu než o nárůst pesimismu,“ uvedl analytik Norbert Rucker ze společnosti Julius Baer.

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell ve středu vyjádřil odhodlání podniknout potřebné kroky ke snížení inflace. Dodal nicméně, že Fed nechce bojem proti inflaci vyvolat hospodářskou recesi. Americké hospodářství je podle něj v současnosti velmi silné a nachází se v dobré pozici k tomu, aby se dokázalo s přísnější měnovou politikou vypořádat. Spojené státy jsou největší ekonomikou a největším spotřebitelem ropy na světě.

Ceny ropy v poslední době tlačí vzhůru sankce západních zemí na Rusko, jejichž terčem je mimo jiné ruský vývoz ropy. Rusku se nicméně nadále daří zajišťovat si pro svou ropu alternativní zákazníky, napsala agentura Reuters. Dovoz ropy z Ruska do Číny se v květnu například meziročně zvýšil o 55 procent a dosáhl rekordu. Rusko tak odstavilo Saúdskou Arábii z pozice hlavního dodavatele ropy do Číny.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 111,27 111,74
New York – NYMEX WTI srpen 105,49 106,19

(ČTK)