Zlato (oz) / USD
1 906,60
0,36 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa zlevňuje kvůli obavám o čínskou ekonomiku a silnějšímu dolaru

Ceny ropy se dnes snižují kvůli obavám z pomalého růstu čínské ekonomiky a kvůli silnějšímu kurzu amerického dolaru. Severomořská ropa Brent kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o zhruba procento, sestoupila tak pod 86 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela také zhruba procento a nacházela se nedaleko 82 dolarů za barel.

ropa, barel
Ceny ropy se dnes snižují kvůli obavám z pomalého růstu čínské ekonomiky a kvůli silnějšímu kurzu amerického dolaru. Foto: iStock

Za celý minulý týden se ceny Brentu a WTI zvýšily zhruba o půl procenta. Vykázaly tak již sedmý týdenní nárůst za sebou. Ceny ropy už delší dobu tlačí vzhůru omezování těžby skupinou OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.

K dnešnímu poklesu cen přispěly obavy o poptávku v Číně, která je největším dovozcem ropy na světě. Růst čínské ekonomiky loni podkopala přísná opatření proti šíření koronaviru a letošní hospodářské oživení v zemi zaostává za očekáváním. Čína je druhou největší ekonomikou na světě za Spojenými státy.

Americký dolar se dnes vyšplhal na více než měsíční maximum vůči koši měn, protože investoři kvůli obavám ohledně vývoje čínské ekonomiky přesunovali peníze do méně rizikových aktiv. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla snižuje poptávku.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 85,95 86,81
New York – NYMEX WTI září 82,31 83,19

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika