Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ropa zdražuje, skupina OPEC+ by mohla upravit plán na zvýšení produkce ropy

Ceny ropy zpevňují. Přispěly k tomu zprávy o tom, že skupina OPEC+ by mohla upravit plán na zvýšení produkce ropy, pokud velké spotřebitelské země uvolní tuto surovinu ze svých rezerv nebo se poptávka po ní sníží vlivem pandemie covidu-19.

Ceny ropy vzrostly poté, co agentura Bloomberg s odvoláním na zástupce skupiny informovala, že OPEC+ může změnit plány na další zvyšování produkce. Foto: iStock

Japonsko a Indie hledají způsob, jak společně se Spojenými státy a dalšími velkými ekonomikami uvolnit národní zásoby ropy tak, aby utlumily ceny této suroviny. Agentuře Reuters to sdělilo sedm obeznámených vládních zdrojů.

Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem, tedy skupina známá jako OPEC+, se na počátku listopadu dohodli, že se budou držet svého plánu a od prosince budou nadále zvyšovat těžbu o 400 000 barelů denně. Nevyslyšeli tak výzvu amerického prezidenta Joea Bidena k výraznějšímu zvýšení těžby, které by zbrzdilo růst cen.

Ceny ropy vzrostly poté, co agentura Bloomberg s odvoláním na zástupce skupiny informovala, že OPEC+ může změnit plány na další zvyšování produkce.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 79,29 78,89
New York – NYMEX WTI leden 76,32 75,94

(ČTK)