Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ropa zdražuje, přispívá k tomu oznámení skupiny OPEC+ o snížení produkce

Ceny ropy rostou. Přispívá k tomu oznámení Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců z minulého týdne, že sníží produkci ropy. Cenu suroviny podpořil i pokles zásob nafty ve Spojených státech. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) varovala, že škrty skupiny OPEC+ mohou vést k recesi světové ekonomiky.

ropa

Severomořská ropa Brent krátce po 18:00 SELČ přidávala 1,7 procenta na 94,06 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala růst o 1,6 procenta na 88,69 dolaru za barel. Foto: iStock

Skupina OPEC+ se minulý týden dohodla, že sníží těžbu ropy o dva miliony barelů denně. Skutečná ztráta dodávek se ale bude pravděpodobně pohybovat jen kolem jednoho milionů barelů, protože několik členských států stále nedosahuje dříve dohodnutých těžebních cílů. Skupinu tvoří OPEC a její spojenci v čele s Ruskem.

Podle vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) se zásoby ropných destilátů, které zahrnují naftu a topný olej, v týdnu končícím 7. října v USA snížily o 4,9 milionu barelů na 106,1 milionu barelů, což je nejnižší hodnota od května. Zásoby benzínu překvapivě vzrostly o dva miliony barelů a zásoby ropy o téměř deset milionů barelů – více, než se čekalo.

„Nejvíce znepokojující částí zprávy (EIA) je, že zásoby destilátů jsou zatím pod průměrem. Zima se blíží,“ uvedl analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group.

„Plán skupiny OPEC+ (…) vykolejil růstovou trajektorii dodávek ropy do konce letošního roku i na rok příští. Výsledná vyšší cenová hladina zhoršuje volatilitu trhu a zvyšuje obavy o energetickou bezpečnost,“ uvedla IEA.

Agentura současně snížila výhled růstu poptávky na letošní rok ve srovnání s předchozím měsícem o 60.000 barelů denně na 1,9 milionu barelů denně. Na příští rok pak výhled růstu poptávky snížila o 470.000 na 1,7 milionu barelů denně. Světová poptávka po ropě by tak měla v příštím roce činit v průměru 101,3 milionu barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent prosinec 94,06 92,45
New York – NYMEX WTI listopad 88,69 87,27

(ČTK)