Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa zdražuje kvůli zprávě o přerušení dodávek ropovodem Družba

Cena ropy vzrostla po zprávě o přerušení dodávek ropovodem Družba do Maďarska, Česka a na Slovensko. Dříve během seance ropa zlevňovala, protože růst počtu případů nemoci covid-19 v Číně posílil obavy o poptávku po palivech.

ropa, barel
Severomořská ropa Brent kolem 21:10 SEČ přidávala zhruba 0,4 procenta a pohybovala se v blízkost 93,48 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala růst o 0,8 procenta a nacházela se mírně nad 86,51 dolary za barel. Foto: iStock

Dodávky ropovodem Družba, kterým ropa proudí do Maďarska, Česka a na Slovensko, byly dočasně pozastaveny poté, co ruská raketa zasáhla transformátor na severu Ukrajiny u běloruských hranic. Uvádí to maďarská média a petrochemická společnost MOL. Transformátor podle společnosti MOL napájel čerpací stanici ropovodu, která se tak ocitla bez proudu. Samotný ropovod poškozený není, uvedla maďarská veřejnoprávní televize M1. Společnost Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba, na dotaz ČTK uvedla, že situaci zatím prověřuje, ze Slovenska do Česka ale podle ní zatím ropa proudí.

„Kvůli zásahu byly dočasně zastaveny dodávky ropy Družbou do Maďarska, České republiky a na Slovensko,“ sdělil MOL zpravodajskému webu index.hu. Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví – severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.

Čína je největším dovozcem ropy na světě. Hospodářskou aktivitu a poptávku po ropě v této zemí však nyní podkopává politika nulové tolerance vůči nemoci covid-19, v jejímž rámci čínské úřady zavádějí přísné restrikce.

„Stoupající počet případů covidu v Pekingu a dalších čínských městech je připomínkou, že změnu ve vývoji ekonomiky a poptávky po ropě v největším světovém dovozci ropy nelze v nejbližší době očekávat,“ uvedl analytik Tamas Varga ze společnosti PVM.

Investiční banka JPMorgan kvůli koronavirovým restrikcím zhoršila výhled čínské ekonomiky. V pondělí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) už popáté od dubna snížila odhad letošního růstu světové poptávky po ropě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 93,48 93,14
New York – NYMEX WTI prosinec 86,51 85,87

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika