Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ropa zdražuje kvůli omezeným dodávkám na trh

Ceny ropy se výrazně zvyšují, reagují tak na omezené dodávky suroviny na trh a na zprávy o možném zkrácení koronavirové karantény pro zahraniční návštěvníky v Číně. Severomořská ropa Brent si kolem 17:00 SELČ připisovala zhruba 1,5 procenta a blížila se k 94 dolarům za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala více než dvouprocentní nárůst a pohybovala nad 87 dolary za barel.

ropa

Skupina OPEC+, která sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, se začátkem října dohodla, že sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně. Foto: iStock

Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací uvedla, že Peking zvažuje zkrácení karantény pro zahraniční návštěvníky na sedm dnů z nynějších deseti. Přísná koronavirová opatření mají letos negativní dopad na ekonomickou aktivitu v Číně, což podkopává tamní poptávku po palivech. Čína je největším dovozcem ropy na světě.

Skupina OPEC+, která sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, se začátkem října dohodla, že sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně. K růstu cen ropy nyní přispívá rovněž blížící se embargo Evropské unie na dovoz ropy a ropných produktů z Ruska, napsala agentura Reuters.

Růstu cen ropy nezabránila ani zpráva o tom, že Spojené státy do konce roku prodají 15 milionů barelů ropy ze svých strategických rezerv. Opatření ve středu oznámil americký prezident Joe Biden s cílem snížit ceny ropy.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent prosinec 93,81 92,41
New York – NYMEX WTI listopad 87,32 85,55

(ČTK)