Zlato (oz) / USD
2 022,14
0,45 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa zdražuje kvůli geopolitickému napětí a vyhlídkám na snižování úroků

Ceny ropy se zvyšují, vzhůru je tlačí geopolitické napětí a optimismus ohledně snižování úrokových sazeb ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent vykazovala v pátek nárůst o zhruba 0,9 procenta a pohybovala se v blízkosti 83,6 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala zhruba 1,4 procenta a překročila 79 dolarů za barel.

ropa
Ceny ropy se zvyšují, vzhůru je tlačí geopolitické napětí a optimismus ohledně snižování úrokových sazeb ve Spojených státech. Foto: iStock

Investoři se nadále obávají, že válka Izraele s palestinským hnutím Hamás by mohla přerůst v širší konflikt na Blízkém východě a narušit dodávky ropy z tohoto regionu. V poslední době se schyluje k rozsáhlé pozemní operaci izraelské armády ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy, od níž židovský stát kvůli obavám o životy desítek tisíců civilistů odrazuje velká část mezinárodního společenství. V oblasti Rafáhu je nyní přes milion lidí, kteří tam uprchli před boji.

Čtvrteční zpráva o překvapivě výrazném poklesu maloobchodních tržeb v USA podpořila očekávání, že americká centrální banka (Fed) v brzké době zahájí snižování úrokových sazeb. Nižší úroky by mohly podpořit hospodářský růst, a tím i poptávku po palivech. Spojené státy jsou největší ekonomikou a největším spotřebitelem ropy na světě.

Růstu cen ropy nezabránila ani čtvrteční zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA) snižující odhad letošního růstu celosvětové poptávky pro ropě na 1,22 milionu barelů denně z dříve předpokládaných 1,24 milionu barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 83,59 82,86
New York – NYMEX WTI březen 79,09 78,03

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika