Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa zdražuje, investoři zvažují možné důsledky víkendové vzpoury v Rusku

Ceny ropy se zvyšují. Investoři zvažují možné dopady víkendové vzpoury vůdce ruské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina na ropný trh. Severomořská ropa Brent si kolem 18:00 SELČ připisovala téměř 0,9 procenta a nacházela se blízko 74,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o zhruba 0,8 procenta a blížila se k 70 dolarům za barel.

ropa
Ceny ropy se zvyšují. Investoři zvažují možné dopady víkendové vzpoury vůdce ruské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina na ropný trh. Foto: iStock

Wagnerovci v čele s Prigožinem v sobotu podnikli tažení směrem na Moskvu proti podle nich zkorumpovanému a neschopnému vedení ruské armády. Svůj pochod sice ještě ten den zastavili a stáhli se, událost však vyvolala pochybnosti o tom, jak pevná je pozice ruského prezidenta Vladimira Putina.

Analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group podle agentury Reuters varoval, že politická nestabilita v Rusku by mohla v příštích měsících zhoršit zásobování trhu s ropou. „Geopolitika nyní nemá na trh (s ropou) příliš velký vliv. Dominují mu ekonomické faktory, ne geopolitické,“ uvedl však Daniel Yergin z analytické společnosti S&P Global.

Minulý týden ceny ropy klesly o téměř čtyři procenta kvůli obavám, že pokračující zvyšování úrokových sazeb by mohlo podkopat poptávku. Ke zlevňování ropy přispěl rovněž neuspokojivý vývoj čínské ekonomiky.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 74,48 73,85
New York – NYMEX WTI srpen 69,72 69,16

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika