Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ropa výrazně zlevňuje, Brent se vrátil pod 85 dolarů za barel

Ceny ropy se prudce snižují. Za jejich poklesem stojí zprávy o tom, že skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 se chystá stanovit cenový strop na ruskou ropu na úrovni, při které bude pro Rusko prodej ropy nadále ziskový. To zmírňuje obavy z nedostatečných dodávek suroviny na světový trh. Severomořská ropa Brent kolem 17:15 SEČ ztrácela zhruba 4,4 procenta a nacházela se v těsné blízkosti 84,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o téměř 4,7 procenta a pohybovala se mírně nad 77 dolary za barel.

ropa

Ceny ropy se prudce snižují. Za jejich poklesem stojí zprávy o tom, že skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 se chystá stanovit cenový strop na ruskou ropu na úrovni, při které bude pro Rusko prodej ropy nadále ziskový. Foto: iStock

Jeden z evropských představitelů podle agentury Reuters uvedl, že skupina G7 uvažuje o stanovení cenového stropu na ruskou ropu v rozmezí od 65 do 70 dolarů za barel. Cenový strop by tak byl výrazně vyšší než ruské náklady na produkci ropy, které se odhadují na zhruba 20 dolarů za barel.

„Ruská ropa se již nyní prodává mnohem levněji než Brent, zhruba za 65 dolarů za barel,“ uvedl analytik Simone Tagliapietra z bruselského výzkumného institutu Bruegel. „Pokud by se cenový strop G7 na ruskou ropu nacházel na podobné úrovni, Rusko by to příliš nepoškodilo,“ dodal.

K poklesu cen ropy přispěla rovněž zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), podle které se zásoby benzinu ve Spojených státech minulý měsíc zvýšily o 3,1 milionu barelů na 211 milionů barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali mnohem méně výrazný nárůst, a to o 383 000 barelů.

Ceny ropy tlačí dolů rovněž obavy ohledně vývoje světové ekonomiky. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterý předpověděla, že tempo růstu světového hrubého domácího produktu v příštím roce zpomalí na 2,2 procenta z letošních 3,1 procenta.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 84,49 88,36
New York – NYMEX WTI leden 77,18 80,95

(ČTK)