Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa výrazně posiluje, očkování proti covidu-19 umocňuje poptávku

Ceny ropy posilují. Růst poptávky vlivem očkování proti covidu-19 zvyšuje optimismus investorů, že trh dokáže absorbovat íránskou ropu, pokud se Západ a Teherán dohodnou na obnově jaderné dohodu a padnou sankce uvalené na Írán.

Kolem 18:45 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 2,7 procenta na 68,22 dolaru za barel. Lehká americká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o téměř 3,1 procenta na 65,55 dolaru za barel. Foto: iStock

Ve Vídni se několik týdnů jedná o možnosti udržet při životě dohodu z roku 2015, která zavazovala Írán k omezení jaderného programu výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. V roce 2019 začal Írán dohodu porušovat, protože se od ní před tím rozhodly odstoupit USA.

Agentura Bloomberg napsala, že sankce, které by mohly být zrušeny, se týkají ropného sektoru, bankovnictví a dopravy.

Írán včera o měsíc prodloužil dohodu o monitorování svých jaderných pracovišť. Monitorování je součástí dohody o íránském jaderném provozu z roku 2015 známé pod zkratkou JCPOA.

Americká investiční banka Goldman Sachs očekává, že cena ropy Brent vystoupá ve čtvrtém kvartálu až na 80 dolarů za barel. Zohlednila přitom i možný příliv ropy na trh z Íránu.

„I agresivní zvýšení íránské produkce a vývozu patrně nezadrží snižování světových zásob ropy,“ řekl agentuře Reuters analytik Stephen Brennock ze společnosti PVM. Dodávky z Íránu podle něj vyrovná nárůst poptávky vlivem očkování.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červenec 68,22 66,44
New York – NYMEX WTI červenec 65,55 63,58

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika