Zlato (oz) / USD
1 978,98
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa v obavách z finanční krize dál zlevňuje, Brent se drží nad 80 USD za barel

Ceny ropy na světových trzích pokračují v poklesu, dolů je tlačí obavy z finanční krize, které podnítil pád amerického finančního ústavu Silicon Valley Bank (SVB). Obchodníci se obávají, že potíže finančního sektoru by mohly zhoršit vyhlídky globální ekonomiky a následně i snížit poptávku po ropě.

ropa
Ceny ropy na světových trzích pokračují v poklesu, dolů je tlačí obavy z finanční krize, které podnítil pád amerického finančního ústavu Silicon Valley Bank (SVB). Foto: iStock

Severomořská ropa Brent krátce před 17:00 SEČ odepisovala téměř půl procenta a prodávala se za více než 80,40 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ztrácela zhruba 0,6 procenta a nacházela se blízko 74,40 USD za barel.

Šok po pádu Silicon Valley Bank způsobil prudké výkyvy v cenách akcií bank. Investoři mají obavy o finanční zdraví některých bankovních domů, a to navzdory ujištění od amerického prezidenta Joea Bidena a dalších politiků, že bankovní systém je bezpečný.

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru zpomalil na šest procent z lednové hodnoty 6,4 procenta. Míra inflace klesla už osmý měsíc za sebou a je nejníže od září 2021. Ekonomové se však rozcházejí v názoru, zda po krachu dvou amerických regionálních bank tato zpráva přiměje americkou centrální banku (Fed) změnit názor na další zvyšování úroků.

Pokles cen ropy zmírnila zpráva Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ta pro letošní rok předpovídá vyšší poptávku po ropě v Číně, která je největším světovým dovozcem této suroviny.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 80,43 80,77
New York – NYMEX WTI duben 74,37 74,80

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika