Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa v reakci na útoky v Saúdské Arábii výrazně zdražila

Ceny ropy včera prudce rostly v reakci na sobotní útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Severomořská ropa Brent na začátku obchodování zdražila až o 19,5 procenta na 71,95 dolaru za barel, což byl nejvyšší průběžný růst od začátku války v Perském zálivu v roce 1991. Později sice část zisků smazala, přesto však obchodování zakončila s nejvýraznějším celodenním nárůstem nejméně od roku 1988. Připsala si 14,6 procenta a uzavřela na 69,02 dolaru za barel.

Útoky způsobily výpadek těžby 5,7 milionu barelů denně, což představuje více než polovinu průměrné denní těžby země a pět procent globálních dodávek. Foto: iStock

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) včera zdražila o 14,7 procenta a obchodování zakončila na 62,90 dolaru za barel. To představuje její nejprudší celodenní nárůst od konce roku 2008.

Útoky způsobily výpadek těžby 5,7 milionu barelů denně, což představuje více než polovinu průměrné denní těžby země a pět procent globálních dodávek. Pro ropný trh je to nejhorší náhlé přerušení dodávek v historii. I když bude Saúdská Arábie zřejmě schopná obnovit do několika dnů alespoň část dodávek, útoky upozorňují na zranitelnost největšího světového vývozce ropy. Zvýší také přirážku k ceně vlivem politických rizik a přinášejí obavu z destabilizace na Blízkém východě a odvety USA vůči Íránu.

„Nikdy jsme neviděli na ropném trhu takové narušení dodávek a cenovou reakci, jako nyní,“ uvedl analytik Credit Suisse Group Saul Kavonic. „Přirážka za politická rizika je nyní opět na programu ropného trhu,“ dodal.

Ceny zmírnily růst hlavně po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ale z zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Srdce ropného průmyslu

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu. Výpadek chce království krýt z ropných zásob společnosti Saudi Aramco. Návrat do normálu by ale mohl trvat až několik týdnů.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je současné přerušení dodávek vyšší než výpadek těžby Kuvajtu a Iráku v srpnu 1990, kdy Saddám Husajn napadl svého souseda. Překonal také výpadek těžby Íránu během islámské revoluce v roce 1979.

Bankovní společnost Goldman Sachs předpověděla, že pokud by výpadek v produkci ropy způsobený víkendovými útoky trval déle než šest týdnů, mohla by cena Brentu překročit 75 dolarů za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 69,02 60,22
New York – NYMEX WTI říjen 62,90 54,85

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika