Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa kvůli obavám o bankovní sektor dál zlevňuje, Brent se dostal blízko 70 dolarů

Ceny ropy pokračují v poklesu, sestoupily tak na nejnižší úrovně za 15 měsíců. Dolů je tlačí problémy v bankovním sektoru a obavy z hospodářské recese. Krátce po poledni cena severomořské ropy Brent vykazovala pokles o 1,6 procenta na 71,80 dolaru za barel. Předtím se propadla až na 70,12 dolaru za barel.

ropa
Ceny ropy pokračují v poklesu, sestoupily tak na nejnižší úrovně za 15 měsíců. Dolů je tlačí problémy v bankovním sektoru a obavy z hospodářské recese. Foto: iStock

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) krátce po poledni ztrácela rovněž zhruba 1,6 procenta a nacházela se na 65,65 dolaru za barel. Předtím se její cena dostala až pod 65 dolarů za barel. Minulý týden cena Brentu i WTI kvůli prohlubujícím se problémům v bankovním sektoru klesla o více než deset procent.

Dnešnímu poklesu cen nezabránila ani víkendová dohoda o tom, že největší švýcarská banka UBS převezme domácího konkurenta Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Akcie bankovních společností dnes pokračují v poklesu, což signalizuje, že důvěra investorů v bankovní sektor zůstává křehká, napsala agentura Reuters.

Na trhu navíc panují obavy, že zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech by mohlo vyvolat hospodářskou recesi a podkopat poptávku po pohonných hmotách. Většina ekonomů podle průzkumu Reuters předpokládá, že americká centrální banka (Fed) ve středu navzdory problémům v bankovním sektoru zvýší úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 71,80 72,97
New York – NYMEX WTI duben 65,65 66,74

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika