Zlato (oz) / USD
1 867,84
0,36 %
Zlato (oz) / CZK
43 432,34
0,01 %
EUR / USD
1,17
0,38 %
USD / CZK
23,25
0,37 %
Světová ekonomika
Ropa díky nadějím na další stimulační balíček v USA zdražuje

Ceny ropy se zvyšují, k růstu jim pomáhá především nejnovější statistika z Číny, růst poptávky po energii a také naděje na dohodu o další koronavirové pomoci ve Spojených státech. Kolem 17:55 SELČ severomořská ropa Brent přidávala 1,5 procenta na 45,07 dolaru za barel, cena americké lehké ropy WTI vykazovala růst asi o dvě procenta na 42,05 dolaru za barel.

Ceny ropy se zvyšují, k růstu jim pomáhá především nejnovější statistika z Číny, růst poptávky po energii a také naděje na dohodu o další koronavirové pomoci ve Spojených státech. Foto: iStock

Americký prezident Donald Trump včera oznámil, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu Nancy Pelosiová a šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer se s ním chtějí setkat a domluvit se na dohodě o ekonomické pomoci kvůli koronaviru. Rozhovory mezi demokraty a členy Trumpovy republikánské vlády minulý týden zkrachovaly.

„Ropný komplex je silně závislý na této pomoci. Potřebujeme, aby lidé byli schopni posílit ekonomickou aktivitu a povzbudili poptávku,“ řekl partner investiční poradenské firmy Again Capital John Kilduff.

Generální ředitel saúdskoarabské ropné společnosti Aramco Amín Násir v neděli prohlásil, že jak se asijské ekonomiky postupně otevírají, vidí i zvyšování poptávky po ropě v Asii.

Výrobní ceny v Číně se v červenci šestý měsíc za sebou snížily, tempo jejich poklesu však zmírnilo. Pomohl jim růst globálních cen ropy a návrat průmyslové aktivity na úroveň před pandemií. Zpráva je podle analytiků dalším signálem oživení druhé největší ekonomiky světa, podotýká agentura Reuters.

Irák v pátek oznámil, že v srpnu a v září sníží těžbu ropy o dalších 400 000 barelů denně. Chce tak vykompenzovat vyšší produkci v uplynulých třech měsících. Země by tak měla plnit kvótu stanovenou v dohodě Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT KONEČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 45,07 44,40
New York – NYMEX WTI září 42,05 41,22

(ČTK)