Zlato (oz) / USD
1 903,50
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa dál zlevňuje kvůli obavám o čínskou ekonomiku

Ceny ropy se druhý den za sebou snižovaly kvůli obavám o čínskou ekonomiku. Severomořská ropa Brent kolem 16:30 SELČ vykazovala zhruba dvouprocentní pokles a nacházela se tak v blízkosti 84,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela přibližně 2,4 procenta a pohybovala se blízko 80,5 dolaru za barel.

ropa
Ceny ropy se druhý den za sebou snižovaly kvůli obavám o čínskou ekonomiku. Foto: iStock

Za celý minulý týden se ceny Brentu a WTI zvýšily zhruba o půl procenta. Vykázaly tak již sedmý týdenní nárůst za sebou. Ceny ropy už delší dobu tlačilo vzhůru omezování těžby skupinou OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.

V posledních dnech se nicméně pozornost investorů zaměřila na pomalé oživování růstu čínské ekonomiky z loňského útlumu, za kterým stála přísná opatření proti šíření koronaviru.

Čína zveřejnila další sérii statistických dat, která prokazují, že druhá největší ekonomika světa roste výrazně pomaleji, než vláda v Pekingu plánovala.

Čínská centrální banka ve snaze podpořit hospodářský růst nečekaně snížila úrokovou sazbu u střednědobých a krátkodobých úvěrů. Investoři se nicméně obávají, že tento krok nebude mít výraznější vliv a že pro Čínu bude letos obtížné dosáhnout plánovaného pětiprocentního růstu domácí ekonomiky.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 84,48 86,21
New York – NYMEX WTI září 80,54 82,51

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika