Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ropa dál zdražuje, Brent se dostal nad 84 dolarů za barel

Ceny ropy pokračují v růstu, těží ze zprávy o poklesu inflace ve Spojených státech a z nadějí na oživení poptávky v Číně. Severomořská ropa Brent si kolem 17:30 SEČ připisovala zhruba 1,8 procenta a dostala se nad 84 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 1,7 procenta a blížila se k 79 dolarům za barel.

ropa

Ceny ropy pokračují v růstu, těží ze zprávy o poklesu inflace ve Spojených státech a z nadějí na oživení poptávky v Číně. Foto: iStock

Americké ministerstvo práce oznámilo, že meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. Míra inflace se tak snížila šestý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od října 2021. Proti listopadu se spotřebitelské ceny v USA snížily o 0,1 procenta, zaznamenaly tak první meziměsíční pokles od května 2020.

Pokles inflace zmírňuje tlak na zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed). „Inflace se ubírá správným směrem, což by mělo zmírnit tlak na Fed,“ uvedl analytik Naeem Aslam ze společnosti Avatrade.

Ve středu ceny ropy vzrostly o více než tři procenta kvůli nadějím, že vyhlídky pro světovou ekonomiku jsou méně pesimistické, než se dříve předpokládalo. Trh se nyní připravuje rovněž na blížící se začátek platnosti embarga Evropské unie na dovoz ropných produktů z Ruska. Podle amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) by toto opatření mohlo trh narušit výrazněji než embargo EU na dovoz ruské ropy, které vstoupilo v platnost již minulý měsíc.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 84,13 82,67
New York – NYMEX WTI únor 78,70 77,41

(ČTK)