Zlato (oz) / USD
1 821,01
0,39 %
Zlato (oz) / CZK
39 141,66
0,12 %
EUR / USD
1,19
0,21 %
USD / CZK
21,49
0,27 %
Světová ekonomika
Ropa dál klesá v obavách, že pokles poptávky se sejde se zvýšenou produkcí

Ropa mírně prohlubuje pondělní hluboký pokles cen. Dolů ji tlačí obavy, že pokles poptávky zaviněný nárůstem případů nákazy covidem-19 se sejde se zvýšenou produkcí těžařského uskupení OPEC+.

Severomořská ropa Brent kolem 16:15 SELČ odepisovala zhruba 0,1 procenta na 68,53 dolaru za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles 0,15 procenta na 66,32 dolaru za barel. V pondělí Brent ztratil 6,8 procenta a WTI dokonce 7,5 procenta. Foto: iStock

Skupina OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se v neděli dohodla, že od srpna do konce roku bude měsíčně zvyšovat denní produkci o 400 000 barelů. Chce tak přispět ke zmírnění růstu cen suroviny, které při zotavování světové ekonomiky z pandemie vystoupaly na maxima za dva a půl roku.

Podle amerických úřadů už na světě převládá nová varianta koronaviru delta, která je nakažlivější. Podle analytika Carsten Menkeho ze společnosti Julius Baer ale není pravděpodobné, že by delta ohrozila globální ekonomický růst, i když by mohla vyvolat „místní škytavky“.

Z krátkodobého hlediska přebíjí obavy z koronaviru podporu, kterou ropě nyní poskytují slabší dodávky. Očekává se, že americké ropné zásoby klesnou už devátý týden po sobě, napsala agentura Reuters.

V delším horizontu by ale věci mohly vypadat odlišně. „Zdá se, že celosvětová poptávka se stále dynamicky zotavuje, a tak by ropný trh měl v nadcházejících měsících skončit deficitem dodávek, a to i přes zvýšení produkce, které má OPEC + provést,“ citovala agentura Reuters analytika Eugena Weinberga ze společnosti Commerzbank

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 68,53 68,62
New York – NYMEX WTI srpen 66,32 66,42

(ČTK)